Skvělý start sezony! Energie nadělila Vítkovicím šestku

Parádní start do sezony za sebou mají karlovarští hokejisté. Na ledě jednoho z favoritů extraligy vyhráli vysoko 6:2 a potvrdili skvělou formu z přípravy. Tu budou chtít potvrdit už tuto neděli, kdy v KV Areně přivítají brněnskou Kometu.
Tipsport extraliga, 1. kolo, pá 15.9.2023, Ostrava, OSTRAVAR ARÉNA
HC VÍTKOVICE RIDERA
2:6
0:4, 2:0, 0:2
Branky a nahrávky: 21:45 Kalus (Fridrich; 5/5), 28:32 Percy (Mueller, Lakatoš; 5/4) – 05:50 Gríger (Hladonik, Kangasniemi; 5/5), 11:10 Zetterberg (Plutnar, Hladonik; 5/4), 16:43 Zetterberg (Černoch, Beránek; 5/4), 19:59 Rachůnek (Kangasniemi; 5/5), 40:56 Rachůnek (Gríger, Kangasniemi; 5/5), 54:13 Hladonik (Plutnar, Zetterberg; 5/4). Rozhodčí: Mrkva, Kika – Axman, Rožánek. Diváci: 5325. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:3. Střely na branku: 28:25 (10:10, 6:10, 12:5). Zblokované střely: 26:13. Hity: 10:2. Vhazování: 26:34. Průběh utkání: 0:4, 2:4, 2:6.
diváci5325
HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský (20. Klimeš) – Percy, Raskob, Mikuš, Grman, Gewiese, Stehlík, Kovář – Bukarts, Krieger, Mueller – Káňa, Chlán, Lakatoš – Fridrich, Claireaux, Kalus – Kotala, Dej, Lednický.
HC Energie Karlovy Vary: Frodl – Plutnar, Havlín, Dlapa, Pulpán, Huttula, Stříteský, Mikyska – Hladonik, Černoch, Beránek – Rachůnek, Gríger, Kangasniemi – Redlich, Jiskra, Zetterberg – Koffer, Kofroň, Procházka.

V úvodní minutě měli domácí zajímavou příležitost, když Krieger zadovkou hledal před brankou zaparkovaného Muellera, ten zakončil bekhendem, který ale neměl potřebnou razanci a tak se zastavil o Frodlovy betony. Karlovarští v úvodu spíše zkoušeli pozornost Machovského střelami, které mířily na první tyč, Kangasniemi ani Redlich úspěch neslavili. Zajímavě vypadala střela Gewieseho od modré čáry, kterou těsně před Frodlem tečoval Claireaux, jenže kotouč ztratil rychlost a Frodl tak bez problému zasáhl betony. Na první branku se čekalo do šesté minuty a byl to tak trochu blesk z čistého nebe. Hladoník to měl na dlouhou hůl, ale přesto dokázal poslat puk směrem na branku, kde jej zblokoval Grman. Jako první byl ale u puku Dávid Gríger, který jej bleskově uklidil za bezmocného Machovského – 0:1. Záhy mohlo být vyrovnáno, jenže Kotala na hranici brankoviště nedosáhl na střílenou Lednického přihrávku. Příležitost k vyrovnání dostali vítkovičtí po faulu Dlapy. Dvě tvrdé střely vyslal Lakatoš, který na modré čáře dobře rotoval s Percym. Úvodní přesilová hra sezony tak úspěšná nebyla. Šanci udeřit v přesilové hře dostali také hosté, když za záchrannou brzdu musel zatáhnout Krieger. Hostům navíc stačilo pouhých pět vteřin k tomu, aby podruhé překonali Machovského. Po buly se puk dostal k Lukasi Zetterbergovi a ten střelou po ledě prostřelil vítkovického brankáře – 0:2. V šestnácté minutě si v rohu nedal na svou hůl pozor Bukarts, který zasáhl soupeře do obličeje. Vítkovičtí začali v oslabení dobře, jako první tak musel zasahovat Frodl, kterého prověřil Chlán. Tentokrát to karlovarským trvalo trochu déle, ale znovu se jim podařilo přesilovou hru využít. Na střelu z první dostal nabito na pravém kruhu osamocený Lukáš Zetterberg, který prostřelil přesouvajícího se Machovského do protipohybu – 0:3. Zmar první třetiny pokračoval až do samého konce. Nejprve si sudí nevšiml, že Muellerovi byla v rohu kluziště vyseknuta hůl a následný kostrbatý přechod hostí přes modrou čáru byl posouzen, jako bezproblémový. Nic tak nebránilo tomu, aby po přihrávce Kangasniemiho přidal Tomáš Rachůnek z ostrého úhlu čtvrtou branku – 0:4.

Do druhé třetiny Holaň stáhl hru na tři útoky a Machovského v brance nahradil Klimeš. Do první výrazné šance dostal Kangasniemi a nebýt dobrého bloku Raskoba, mohlo to s Vítkovicemi vypadat ještě hůře. Ale i domácí dokázali svého soupeře zaskočit. Za brankou napadal Frodlovu rozehrávku Fridrich, kotouč se odrazil přesně k Marku Kalusovi a ten z ostrého úhlu zamířil přesně do odkryté branky – 1:4. Po faulu na Bukartse se vítkovičtí fanoušci radovali z vybojované přesilové hry, k jejich překvapení ale na trestnou lavici putoval až Grman, který se provinil držením o pár vteřin později. Na hlavy sudích se snášel pískot, který ale jejich verdikt nemohl zvrátit. Vítkovičtí si tentokrát s přesilovou hrou soupeře poradili, navíc po vypršení trestu se Grman okamžitě zapojil do hry a v brejku doplnil Krigera. Ten hledal jeho hůl, ale přihrávka nebyla přesná. V ponechané výhodě si na dorážku k brankovišti sjel Mikuš, ale ani jeho pokus se nevešel mezi tři tyče. Do samostatného nájezdu se po vypíchnutí přihrávky dostal Jiskra, toho ale skvělým zákrokem vychytal Klimeš. Po střele Percyho už někteří fanoušci zvedali ruce nad hlavu, ale to se ukázalo býti jako předčasné. Puk se totiž zastavil na horní síti branky. Po faulu Beránka z toho byla přesilová hra pro Vítkovice. Vítkovická pětice, do které se místo Bukartse vrátil Mueller, uzamkla soupeře před Frodlem, ale ten si dokázal se střelami poradit. Až do chvíle, kdy na modré čáře napřáhl Stuart Percy, jehož dělovka se zastavila až v síti – 2:4. Těsně po druhé vítkovické brance přišel před domácí střídačkou faul Stříteského. Modro-bílí zahrozili pro přesilovku nezvyklým způsobem. Brejk za zakončoval střelou z mezikruží Kalus, ale Frodl vyrazil pravým betonem. Z dobré pozice pálil Káňa, jenže minul branku. Vítkovice hrály aktivně a místy to vypadalo, že na ledové ploše byl jen jeden tým. Aktivním pohybem si chtěl pro faul dojít Lakatoš, kterého soupeř držel obouruč kolem pasu, ale ani to k vyloučení nestačilo.

Po výborné druhé třetině ale přišla ledová sprcha. Beránek tečující zády k brance ještě Klimeše nepřekonal, o chvíli později se už ale hosté radovali. Tomáš Rachůnek obkroužil branku a i s Chlánem na zádech dokázal zasunout puk k pravé tyči Klimešovy branky – 2:5. Vítkovice mohly zareagovat v přesilové hře, po zákroku Pulpána, který mimo hru k zemi srazil Kriegera, ale útočné snahy přišly vniveč. I přes třígólovou ztrátu domácí nic nevzdávali. Po faulu na Kaluse se mohli dostat znovu na dostřel. V závěru přesilovky do poloprázdné branky mířil Bukarts, ale jeho střelu zblokoval jeden z bránících hráčů. Ani svižná Káňova střela na vyrážečku Frodla nezaskočila. Útočné snažení Vítkovic přerušil čtyřminutový trest pro kapitána Lakatoše, který zasáhl vysokou holí soupeře v hlubokém předklonu. To byla voda na karlovarský mlýn, protože do konce utkání zbývalo něco málo přes šest minut. Karlovarští v poklidu kombinovali v útočném pásmu a Plutnarovu střelu od modré čáry nasměroval přesnou tečí za Klimeše Jan Hladonik – 2:6.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA):Já nejdříve musím pozdravit naše fanoušky na začátku sezony a poděkovat, že zůstali až do konce, protože dneska nastoupilo mužstvo profesorů. Takhle se to s námi vezlo od prvního gólu, kdy jsme si nepokryli hráče před brankou, dva úplně zbytečné fauly, znovu góly. Čtyři nula první třetina. Myslím si, že horší třetinu jsme ještě neodehráli a nepamatuji si ani tak špatný výkon. Samozřejmě chtěli jsme s tím něco udělat, ta druhá třetina vypadala daleko lépe. Pomohli jsme si gólem v přesilovce, měli jsme tam šance v další přesilovce na 3:4, kdy jsme mohli dát gól. Myslím si, že to utkání by se mohlo ještě zamotat. Nepodařilo se nám hned první střídání ve třetí třetině a hned jsme dostali gól a ty hlavy šly dolů. Je před námi ještě jedenapadesát kol, ale my to musíme v hlavách totálně změnit. Pokud my nebudeme hrát tak, jako dnes Vary a pokud nám bude po zápase v kabině sedět dvacet borců, které nic nebolí, tak je to špatné. My musíme sázet na to, abychom hráli tvrdě, obětavě, nekompromisně, protože jména nehrají.

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): Měli jsme snový vstup do utkání, kdy první třetina skončila 4:0 pro nás. Pak nám bylo jasné, že domácí to nezabalí, přidali a hra se vyrovnala. Celé utkání bylo velmi vyrovnané a my jsme přežili spoustu těžkých okamžiků, kdy naši hráči obrovskou obětavostí otupili tlak soupeře a přežili jsme oslabení. Nakonec nás uklidnil pátý gól. My si těch bodů z dnešního zápasu nesmírně vážíme, protože je nám jasné, že tady se nebude vyhrávat lehce.